PAST LINEUPS

HOBOFEST 2015 SCHEDULE
NOON- Adk Hot Club (Saranac Lake, NY) )
1PM- Alex Smith (Long Lake, NY)
2PM- Kaatskillichia (Saugerties, NY)
3PM – Julie Robards, Helen Demong, & Shamim Allen
3:30- Taylor Haskins (Westport, NY)
4:45 – Painted Sol (Saranac Lake, NY)
6:00 – Briga (Montreal, Quebec), and Hobofest All-Stars
7:30 – Mike & Ruthy Band (Hudson Valley, NY)
9:00 – Russ Bailey Trio (Essex, NY)

HOBOFEST 2014 SCHEDULE
NOON- A LOVE SUPREME 50 year anniversary – with Rick Weber, Wayne Davison, Colin Dehond, and Jack Woulfe (Saranac Lake, Pottsdam & Tupper Lake)
1PM- LEW DITE (Montreal, QC)
2PM- HONEY DEWDROPS (Baltimore, MD)
3:45 JEREMIAH WEED and the WILDEFLOWERS (Upper Jay)
5 pm- STONE FLEET (Beacon, NY)
6:15- CRACKIN’ FOXY (Saranac Lake)
7:30 RESONANT ROGUES (Asheville, NC)
8:45 – BACK PORCH SOCIETY (Keene Valley
10pm – WOODY PINES (Nashville, TN)

HOBOFEST 2013 SCHEDULE

Noon – The Fox & The Feather
1:00 – The Vermont Joy Parade (aboard train to Lake Placid & back)
1:05 – Thick as Thieves
1:35 – Willem Tissot & Shamim
1:45 – James and Jane
2:30 – Danny and Caroline
3:00 – Open Jam (In the Depot Building w/ the SHAMROCK Weds night pickers)
3:15 – Mouthbreather
4:00 – OPEN JAM (In the Depot Building w/ THE VERMONT JOY PARADE)
4:15 – Stoneground Express
5:05 – Dan King
5:45 – Tall County
7:00 – Raffle drawings
7:05 – Annabelle Chvostek
8:15 – Mamie Minch w/Kyle & Chris
9:30 – The Biscuit Rollers

HOBOFEST 2012 SCHEDULE
11:45 – Fanfare – Kyle Murray (Brighton, NY)
NOON – Rev. Langdon (Saranac Lake, NY)
12:40 – Lemmon Drops (Saranac Lake, NY)
1:20 – Quinn Sands (Cleveland, OH)
2:00 – Stan Olvia Band (Keene, NY)
3:00 – Brian Dewan (Catskill, NY)
3:30 – Crackin’ Foxy (Saranac Lake, NY)
4:30 – Eddy & Kim Lawrence (Moira, NY)
5:45 – Big Slyde (Lake Placid, NY)
7:00 – Baby Gramps (Seattle, WA)
8:15 – Frankenpine (Brooklyn, NY)
9:15 – Theresa Hartford (Saranac Lake, NY)
9:30 – Blind Owl Band (Paul Smiths, NY)

HOBOFEST 2011 SCHEDULE
11:45 – Fanfare
NOON – Steve Langdon (Saranac Lake, NY)
12:30 – Dustbunnies (Saranac Lake, NY)
1:00 – Brian Dewan
1:15 – Kurt Stager & Kary Johnson
1:45 – Big Slyde (Lake Placid, NY)
2:45 – Stoneground Express
3:45 – Crackin’ Foxy (Saranac Lake, NY)
4:45 – Barn Cats
CARHARTT FASHION SHOW
5:30 – Pine Ridge Rounders
CARHARTT FASHION SHOW AWARDS
Introducing MC Pat McAvoy
6:30 – Meadow
6:45 – Blind Owl Band (Paul Smiths, NY)
7:30 – Rafe Spada & Jeff (Tupper Lake, NY)
7:45 – Frankenpine (Brooklyn, NY)
8:45 – Shaun Ondak & Matthew Chase (Saranac Lake, NY, Brooklyn, NY)
9:00 – Monsterbuck

HOBOFEST 2010 SCHEDULE
11:45 – Hobo fanfare – welcome train with noise
NOON – Steve Langdon (Saranac Lake, NY)
12:40 – Pete & Shamim (North Elba, NY, Saranac Lake, NY)
1:00 – Keith Gorgas (Saranac Lake, NY)
1:20 – Theresa Hartford (Saranac Lake, NY)
1:40 – Jamie Savage (Wanakena, NY)
2:00 – Open jam
2:30 – Barncats (Rainbow Lake, NY, Bloomindale, NY, Saranac Lake, NY)
3:40 – Shamim Allen (Saranac Lake, NY)
4:00 – Roy Hurd (Saranac Lake, NY)
4:30 – Mother Banjo (Minneapolis, MN)
5:00 – Cracking Foxy (Saranac Lake, NY) debut!
6:00 – Steve Langdon – train send off
6:30 – Roulette Sisters (Brooklyn, NY)
7:45 – Frankenpine (Brooklyn, NY)
9:00 – Big Slyde (Lake Placid, NY)

HOBOFEST 2009 SCHEDULE
12:30 – Danny Ryan (stories)
12:45 – Steve Langdon
1:15 – Snockgrass (Peter Seward)
1:45 – The Starlights
2:15 – Pine Ridge Rounders
3:30 – Brian Dewan
4:10 – Big Slyde
5:10 – Pete Dobo (stories)
5:30 – Just Jills
7:00 – John Cohen and Annabelle Lee
8:00 – Frankenpine
10:00 – Open Jam